Blog

WITAJ W ŚWIECIE TOUCAN SYSTEMS

Nowoczesne aplikacje interaktywne

W przestrzeni publicznej dostrzec można coraz więcej cyfrowych urządzeń wyświetlających różne formy multimediów. Najważniejszą z nich są aplikacje interaktywne, które znacznie efektywniej od pasywnych treści angażują odbiorcę. Co warto wiedzieć o nich przed podjęciem decyzji przed ich zastosowaniem? Postaramy się to wyjaśnić.

Definicja aplikacji interaktywnych

Gdyby jako kryterium interaktywnych aplikacji przyjąć jedynie istnienie interakcji, to zaliczane byłyby do nich również aplikacje mobilne, webowe oraz wiele innych kategorii aplikacji, ale czy tak jest w istocie? Otóż żeby poprawnie sklasyfikować aplikacje interaktywne, należy jeszcze uwzględnić nośnik, czyli urządzenie na którym aplikacje będą wyświetlane. Stąd przyjmuje się, że do tej kategorii aplikacji zaliczane są te, w których występuje interakcja, ale które wyświetlane są na ekranach infokiosków lub jako projekcje.

Czy w takim razie aplikacje mobilne oraz aplikacje webowe mogą być również aplikacjami interaktywnymi? Z pewnością tak, ale pytanie, które należy sobie w ich przypadku zadać, brzmi: czy powinny? Na to pytanie odpowiemy przy okazji omawiania zagadnienia w technologii stosowanych w aplikacji interaktywnych.

Technologie wykorzystywane w aplikacjach interaktywnych

Wiemy już, że aplikacje interaktywne są szczególnym rodzajem oprogramowania wyświetlanym w szczególny sposób. Tym samym technologia stosowana podczas tworzenia interaktywnych aplikacji również powinna być odpowiedni dobrana. Najlepszymi z dostępnych do tego celu są silniki 3D, które pierwotnie służyły wyłącznie do tworzenia gier. Obecnie dominujące w branży są dwa takie silniki: Unity oraz Unreal Engine.

Niestety bardzo często się zdarza, że technologie służące do realizacji aplikacji mobilnych albo webowych, wykorzystywane są również do tworzenia aplikacji interaktywnych, co nie jest najlepszym pomysłem. Ze szczególnie dużym ryzykiem wiąże się stosowanie do tych celów aplikacji webowych, bowiem do ich wyświetlania niezbędna jest przeglądarka internetowa, co znacząco obniża ich wydajność oraz wprowadza ograniczenia we współpracy z różnymi zewnętrznymi kontrolerami.

Ponadto przeglądarki internetowe, jak powszechnie wiadomo, podlegają aktualizacjom, w związku z czym i technologie wspierane dzisiaj, mogą przestać być wspierane jutro, a to może powodować niewłaściwe wyświetlanie aplikacji. Takim właśnie głośnym ostatnio przypadkiem było porzucenie obsługi technologii Flash. Obecnie większość aplikacji zrealizowanych tą technologią nie jest wyświetlanych poprawnie.

Aplikacje mobilne nie wymagają przeglądarki internetowej, co pozytywnie wpływa na ich wydajność, ich wadą natomiast jest fakt, że pracują pod kontrolą systemu operacyjnego, który uniemożliwia tak duże ingerencje jak Windows czy Linux. Zarządzanie systemem multimedialnym, w którym wszystkie stanowiska zrealizowane są w technologiach mobilnych, może stwarzać trudności w obsłudze, co zwiększa koszty utrzymania instalacji. Aplikacje mobilne, podobnie jak aplikacje webowe, mają problemy z obsługą coraz częściej stosownych zewnętrznych urządzeń.

Treść w aplikacjach interaktywnych

Przy realizacji projektu warto pamiętać, że multimedialne technologie stanowią wprawdzie bardzo atrakcyjną formę przekazywania treści, ale to właśnie treść zawsze jest najważniejsza. Często można spotkać instalacje, gdzie stanowiska multimedialne zastosowano tylko z tego powodu, żeby było nowocześnie, ale w takim przypadku nie zostaje wykorzystany pełny potencjał dostarczany przez technologię.

Integralną częścią systemu aplikacji interaktywnych powinien być system CMS, czyli Content Management System. Jak sama nazwa wskazuje służy on do zarządzania treścią wyświetlanym przez aplikacje – jeśli nie zostanie on przewidziany na etapie projektu, to późniejszy koszt aktualizacji może być bardzo wysoki. Wbudowany CMS do aplikacji interaktywnych posiada Toucan Nest.

User experience i design w aplikacjach interaktywnych

Istotnym kosztem w projektach wykorzystujących aplikacje interaktywne stanowią user experience oraz design aplikacji. O tym, jak polepszyć jakość grafiki, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze, pisaliśmy w artykule o Design System.

Aplikacje interaktywne – podsumowanie

W tym tekście aplikacje interaktywne zostały opisane głównie w aspekcie technologii ich realizacji. Zwróciliśmy na to szczególną uwagę, ponieważ tu właśnie spotkać można często popełniane błędy. Nawet najdroższy sprzęt nie sprawi, że źle zaprojektowane aplikacje interaktywne będą lepiej działać, dlatego tak ważny przy ich realizacji jest dobór odpowiedniej technologii.

RADOSŁAW ZDUNEK

prezes zarządu