Blog

WITAJ W ŚWIECIE TOUCAN SYSTEMS

Projekcje holograficzne – z przeszłości w przyszłość

Choć nazwa „projekcje holograficzne” odnosi się do pewnego rodzaju wrażeń sensorycznych (głównie zmysłu wzroku) oraz korelacji z hologramami zaprezentowanymi w klasykach filmów sci-fi, to obecnie projekcje holograficzne są wykorzystywane coraz częściej w nowoczesnych ekspozycjach muzealnych. Zarówno interaktywnych jak i tych bardziej statycznych.

Pepper ghost

Klasycznym odwzorowaniem hologramu jest zastosowanie tzw. technologii pepper ghost, która wykorzystuje prawa fizyki znane od wieków. Już w XIX w. wzrok widowni największych teatrów był oszukiwany przez zastosowanie odpowiednio ustawionego źródła światła oraz powierzchni odbijającej.

Projekcje holograficzne pozwalają na wykorzystanie wielkiego formatu powierzchni prezentacyjnej, a tym samym wrażenia odbiorcy pozostają długo w jego pamięci. Toucan Systems specjalizuje się w przygotowywaniu materiałów idealnie dopasowanych do formy wykorzystywanej przez projekcje holograficzne. Najczęściej wykorzystywanym nośnikiem jest w tym przypadku folia holograficzna (rozciągnięta pod kątem 45 względem widza) lub tiul holograficzny. Oba materiały są niewidoczne dla odbiorcy, a jedynym dostrzegalnym przez widza elementem jest treść właściwie wyświetlana przez projektory wysokiej jasności.

Technologia Pepper Ghost wymaga od wykonawcy odpowiedniej aranżacji przestrzeni, scenografii oraz rozmieszczenia elementów multimedialnych względem widza w taki sposób aby były one obserwowane wyłącznie z jednej perspektywy.

Piramida holograficzna

Piramida holograficzna umożliwia prezentowanie treści trójwymiarowych. Idealnie odwzorowuje dany model, który dla odbiorcy wygląda jakby lewitował wewnątrz wspomnianej, szklanej piramidy. Największą różnicą względem technologii pepper ghost jest format prezentacji ograniczony do ok. 1,5 metrów szerokości. Obecnie funkcjonalność rozwiązań dostępnych na rynku pozwala na to aby animacja mogła być w tym samym czasie oglądana z wszystkich 4 stron.

Zaletą obu wspomnianych technologii (projekcja holograficzna) jest możliwość umieszczenia w przestrzeni fizycznego elementu (np. samochodu, przedmiotu reklamowego) oraz dopasowanie animacji do tego aby idealnie z nim współgrała.

Ekrany parowe

Trzecim rozwiązaniem nazywanym holograficznym jest wykorzystanie tzw. ekranów parowych. Ta niezwykła technologia pozwala widzowi na swobodne poruszanie przez wyświetlany obraz. Obserwator może dotknąć powierzchni projekcyjnej oraz wchodzić z nią w interakcje. Nośnikiem treści jest w tym przypadku para, która generowana przez urządzenie wypychana jest cienkim strumieniem w dół tworząc tym samym atrakcyjny wizualnie efekt, który jest całkowicie bezpieczny dla widza. Ekrany parowe można łączyć w dowolne rozmiary tworząc obrazy nawet kilkumetrowej szerokości.

Podsumowanie

Niezapomniana forma pozwala wydobyć z przygotowanej treści walory niedostępne na tradycyjnych nośnikach, a tym samym wprowadzić widza w zupełnie nowy dla niego świat. Projekcje holograficzne, choć bazują na zasadach poznanych przed wiekami są w tej chwili idealnym, nieszablonowym rozwiązaniem dla przestrzeni ekspozycyjnych oraz eventowych.

RADOSŁAW ZDUNEK

prezes zarządu