Blog

WITAJ W ŚWIECIE TOUCAN SYSTEMS

Sztuczna inteligencja w nowoczesnym muzeum

Deepfake in a modern museum

Sztuczna inteligencja znajduje coraz szersze zastosowanie w wielu różnych obszarach, w tym również w sektorze kultury. Obecnie największe korzyści są widoczne w usprawnieniu procesu digitalizacji zbiorów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, dzięki czemu niższym kosztem można osiągnąć lepszą jakość. Natomiast prawdziwie spektakularne jest zastosowanie sztucznej inteligencji w aplikacjach interaktywnych, co otwiera przed twórcami nowe możliwości. Powoli takie rozwiązania zaczynają się pojawiać, a wśród nich szczególnie obiecująco prezentuje się Deepfake.

Deepfake co to jest?

Deepfake jest to dość popularna technika stosowana do obróbki obrazu. Wykorzystuje ona techniki uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do manipulowania lub generowania treści wizualnych i dźwiękowych. Popularność deepfake wynika z niesamowitych rezultatów, które można osiągać. Wygenerowane łudząco realistyczne filmy umożliwiają stworzenie niemożliwej do odróżnienia przez widza zamiany twarzy osób występujących w filmie. W Internecie dostępnych jest wiele przykładów, gdzie zostaje podmieniona twarz oraz głos osoby. W poniższym filmie jest krótkie wytłumaczenie oraz ciekawe przykłady użycia:
YouTube – DeepFake Detector AIs Are Good Too!

Deepfake w nowoczesnym muzeum

Bardzo często postacie historyczne zostają docenione dopiero po śmierci. Cudownie byłoby móc stworzyć w muzeum instalację, która umożliwiłaby nawiązanie bezpośredniego kontaktu z taką osobą. Do niedawna nie było jeszcze na to sposobu, ale dzięki sztucznej inteligencji, to co było niemożliwe wczoraj staje się możliwe dzisiaj. Technologia deepfake umożliwia stworzenie w muzeum instalacji, gdzie zwiedzający może bezpośrednio poznać postać historyczną.

Jest to technologia bardzo nowa, dlatego na świecie pojawiają się dopiero pierwsze wdrożenia wykorzystujące nowe możliwości. Szczególnie warta wyróżnienia jest ekspozycja w The Dali Museum w St. Petersburg na Florydzie, przedstawiająca postać słynnego artysty. Wrażenie jest niesamowite, szczególnie polecamy fragment od 2:50:
YouTube – Behind the Scenes: Dali Lives

Podsumowanie

W muzeach bardzo często można zobaczyć filmy z aktorami, którzy charakteryzowani są na historyczne postacie. Dzięki sztucznej inteligencji, a konkretnie deepfake, można pójść o krok dalej i postać historyczna może być niezwykle realistyczna, dzięki czemu zwiedzający będzie miał wrażenie rozmowy z prawdziwą osobą. Mamy nadzieję, że ta technologia będzie cieszyła się coraz większą popularnością w muzeach i wkrótce będziemy mogli pochwalić się ciekawymi realizacjami wykorzystującymi deepfake.

RADOSŁAW ZDUNEK

prezes zarządu