Blog

WITAJ W ŚWIECIE TOUCAN SYSTEMS

Dotykowe ekrany projekcyjne

Zazwyczaj prezentacje multimedialne wyświetlane z rzutnika bądź projektora na przeznaczonych do tego celu fizycznych powierzchniach tworzone są w formie animacji lub filmu, w których nie występują interakcje z odbiorcami. By uczynić prezentowaną treść atrakcyjniejszą, warto zastanowić się nad zastosowaniem istniejących już w przestrzeni publicznej rozwiązań, znanych chociażby z interaktywnych tablic umożliwiających tworzenie prezentacji, które nie tylko się ogląda, ale i nawiązuje z nimi kontakt poprzez dotykowy ekran. Można jednak pójść jeszcze o krok dalej i zamiast ograniczać się do prostokątnych wyświetlaczy, wykorzystać technologię, która pozwala na stworzenie dotykowego ekranu projekcyjnego o dowolnym kształcie!

Dotykowe ekrany projekcyjne – jak to działa?

Takie rozwiązanie składa się z rzutnika, ekranu oraz systemu wykorzystującego podczerwień. Promienniki podczerwieni kierują niewidzialne dla ludzkiego oka światło na ekran, a ukryte detektory prowadzą obserwację pola i wykrywają jego zaburzenia. Następnie, za pomocą oprogramowania, zarejestrowane przez czujniki zmiany przetwarzane są na informacje o dotknięciu przez użytkownika konkretnego fragmentu ekranu. Dzięki dużej elastyczności i skalowalności takiego rozwiązania, można stworzyć ekran o dowolnym kształcie, rozmiarze, o dowolnej jasności i wieloma punktami reakcji na dotyk – tu wyznacznikiem stają się jedynie wymagania co do prezentowanej treści, a jedynym ograniczeniem przeznaczony na ten cel budżet.

Dotykowe ekrany projekcyjne – zastosowanie

Dotykowe ekrany projekcyjne stanowią idealne uzupełnienie architektury miejsca. Półprzeźroczysty obraz pozwala na osiągnięcie efektu, w którym nowoczesny świat wirtualny idealnie wkomponowuje się w otoczenie stając się jego integralną częścią. Funkcja dotyku sprawia, że takie rozwiązanie, poza niespotykanym wyglądem, cechuje się również dużą funkcjonalnością. Odpowiednio przygotowana aplikacja interaktywna stanowi idealne uzupełnienie całości.

Dotykowe ekrany projekcyjne – aplikacje interaktywne

Nietypowe ekrany projekcyjne wymagają stworzenia aplikacji jak najlepiej wykorzystujących ich specyfikę dotyk. Niezbędne jest zastosowanie odpowiednich technologii, a projekt graficzny powinien idealnie współgrać z otoczeniem. Szerzej zostało to opisane w artykule o nowoczesnych aplikacjach interaktywnych.

Podsumowanie

Opisana technologia dotykowych ekranów projekcyjnych umożliwia stworzenie zjawiskowych wręcz instalacji. Można zamienić dowolny kształt w projekcję, która jest interaktywna i sterowana dotykiem użytkownika. Powszechność rozwiązań multimedialnych sprawia, że odbiorców jest coraz trudniej zaskoczyć, a w tym przypadku nietypowy ekran, idealnie wkomponowany w architekturę wnętrza, wywoła niezapomniany efekt. Dotykowe ekrany projekcyjne stanowią świetny przykład na to, jak można łączyć inżynierię, naukę i sztukę.

RADOSŁAW ZDUNEK

prezes zarządu