Blog

WITAJ W ŚWIECIE TOUCAN SYSTEMS

Współczesna technologia w służbie człowiekowi

Robotyka, automatyka, sztuczna inteligencja – to właśnie w tych obszarach obserwujemy w ostatnim czasie niezwykle dynamiczny rozwój. Osiągnęliśmy poziom zaawansowania, który dotychczas pozostawał jedynie w sferze filmów science-fiction. Już wkrótce inteligentne roboty nie tylko posprzątają mieszkanie i pozmywają naczynia, ale będą mogły również zajmować się składaniem mebli, czy opieką nad dziećmi i zwierzętami domowymi. Jak współczesna technologia pomaga człowiekowi i jaki ma wpływ na nasze życie? Poznaj kilka interesujących rozwiązań, z którymi już niedługo sam możesz mieć do czynienia.

Autonomiczne pojazdy

Dzięki Google powstał autonomiczny samochód bez kierowcy, a kilka stanów USA wprowadziło już nawet przepisy umożliwiające takim pojazdom korzystanie z dróg publicznych. W tym przypadku technologia wykorzystuje laserowy system radarowy LIDAR i dalmierz, umożliwiające pojazdowi wygenerowanie szczegółowej, trójwymiarowej mapy (3D) otoczenia i połączenie jej z mapami świata o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu tworzy różne typy modeli danych, które pozwalają na samodzielną jazdę.

Inni producenci stosują podobną technologię z kamerami i czujnikami w swoich systemach „samoparkowania”. Chociaż nie widać jeszcze na drogach zbyt wielu samochodów bez kierowcy, to już, na przykład w Japonii, bezzałogowe pociągi przewożą pasażerów z miasta do miasta. Wiele miast korzysta z pociągów bez maszynisty, w tym Dubaj, Kopenhaga, Londyn czy Madryt. Sztuczna inteligencja sprawdza się tu bezbłędnie, zdejmuje odpowiedzialność ze zmęczonego kierowcy, a czas reakcji jest znacznie krótszy niż u człowieka.

Odkrywanie kosmosu

NASA korzysta już z bezzałogowych wahadłowców, łazików i sond do badania przestrzeni kosmicznej. Autonomiczne łaziki dostarczyły ostatnio badaczom skarbnicę danych i fotografii zebranych na powierzchni Marsa. Te inteligentne pojazdy wyczuwają przeszkody, takie jak kratery czy głazy i odnajdują bezpieczną drogę powrotu do promu. Technologia AI pomoże również naukowcom szybciej reagować na sytuacje awaryjne podczas lotów załogowych, umożliwiając astronautom dostrzeżenie problemów i zapobieganie im, zanim się pojawią.

Poprawa zdrowia i jakości życia

Sztuczna inteligencja znalazła szerokie zastosowanie w medycynie i wspomaga lekarzy w wykrywaniu chorób i ratowaniu życia. Na przykład, Centrum Medyczne Cedars-Sinai jest pionierem w użyciu specjalnego oprogramowania do badania serca i wykrywania ataków serca zanim się pojawią. Ale najnowocześniejszą technologią medyczną sztucznej inteligencji są zrobotyzowani asystenci chirurgii. Pomagają oni chirurgom, przekazując im niezbędne narzędzia podczas zabiegu i uczą się przy tym preferencji lekarza. Istnieje nawet oprogramowanie AI zaprojektowane specjalnie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, które śledzi zmiany w dokumentacji medycznej i na ich podstawie diagnozuje pacjentów i ostrzega lekarzy o potencjalnych czynnikach ryzyka i problemach z lekami.

Sztuczna inteligencja pomoże również osobom niedowidzącym. W Stanach Zjednoczonych liczba takich osób sięga 1,3 miliona, w Australii 350 tys., ale tak naprawdę dolegliwość ta dotyczy wszystkich krajów świata, w tym również Polski. W odpowiedzi na potrzeby takich osób powstało rozwiązanie Toucan Eye, którego premiera będzie miała miejsce 2019 roku (dowiedz się więcej o produkcie).

Założeniem tego projektu jest stworzenie – umieszczonego w niewielkim urządzeniu – asystenta towarzyszącego osobom niedowidzącym, który będzie pomagał im przezwyciężać codzienne problemy. Urządzenie będzie, na przykład, w czasie rzeczywistym odczytywało i przekazywało za pomocą słuchawki informacje na temat numeru budynku, nazwiska lekarza na drzwiach, czy też nazwy ulicy. Rozwiązanie będzie dostarczało wielu innych przydatnych informacji, niedostępnych dla osób z dysfunkcją wzroku.

W trosce o środowisko

Roboty i inne tego typu urządzenia są wykorzystywane do oczyszczania środowiska i zmniejszania skutków zanieczyszczenia powietrza i wody. Inteligentne oprogramowanie eliminuje zanieczyszczenia powietrza mogące powstawać bezpośrednio w fabrykach paliw. Substancje chemiczne, dwutlenek węgla i inne gazy są identyfikowane i usuwane zanim trafią do naszych płuc.

Już wkrótce zaawansowane oprogramowanie umożliwi także odróżnianie organizmów biologicznych od zanieczyszczeń takich jak ropa naftowa czy inne odpady niebezpieczne. Drobnoustroje będą rozkładać – i pozostawiać bez szkody dla środowiska – dobrą materię biologiczną, minimalizując naruszenia równowagi ekosystemu.

Dbając o bezpieczeństwo

Sztuczna inteligencja jest szeroko stosowana do zapewniania ochrony obiektów przed włamaniami i kraju przed zagrożeniami terrorystycznymi. Nowoczesne domowe systemy alarmowe, które używają sztucznej inteligencji, odróżniają mieszkańców od nieznanych, potencjalnie niebezpiecznych osób. Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) korzysta z szeregu technologii AI, aby chronić naród, w tym: z wirtualnych inteligentnych agentów uzupełniających działania zatrudnionych w niej ludzi. Zaawansowane systemy oprogramowania monitorują połączenia telefoniczne i inne drogi komunikacji, a także filtrują zwykłe rozmowy, wychwytując potencjalne zagrożenia.

ARTUR ZACNIEWSKI

Kierownik Działu Badań i Rozwoju