Blog

WITAJ W ŚWIECIE TOUCAN SYSTEMS

Zarządzanie ekspozycją – na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

Dziś muzea i centra nauki są interaktywne i multimedialne. Oprócz eksponatów oferują zwiedzającym angażujące filmy, gry, wideomapping i wiele innych atrakcji. Nie lada wyzwaniem dla instytucji jest zarządzanie taką interaktywną ekspozycją. Kompleksowy system zarządzania to zarówno oprogramowanie, jak i dedykowany do niego sprzęt. W tym artykule podpowiem, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego sprzętu.  

Kompleksowość w zarządzaniu interaktywną ekspozycją

Dziś wystawa – w klasycznym rozumieniu tego słowa jako pokaz eksponatów – już nie wystarczy. Ekspozycja musi angażować i zaskakiwać odbiorcę, musi być ciekawa i interaktywna. Dlatego oprócz eksponatów prezentuje się filmy, opracowuje mini gry, mapy i wiele innych interaktywnych i nieinteraktywnych atrakcji. Ponieważ content „żyje”, należy nim sterować. W praktyce mogą to być nawet setki stanowisk, ekranów czy infokiosków. Do tego dochodzi światło i dźwięk. Jak bezbłędnie i sprawnie zarządzać taką ekspozycją?

Z całą pewnością w takich wypadkach niezawodne rozwiązania są na wagę złota. Dzięki wdrożeniu systemu, który obsłuży wszystkie elementy ekspozycji (w tym również treści multimedialne), sterowanie ekspozycją przebiega łatwo i bez zakłóceń. Zarządzanie interaktywną wystawą staje się zatem kompleksowym działaniem – dotyczy zarówno aplikacji multimedialnych, jak i całej instalacji AV. Ważnym elementem systemu jest bez wątpienia niezawodny sprzęt – taki, który dokładnie odpowiada potrzebom konkretnej ekspozycji.

Dobry sprzęt do zarządzania ekspozycją – co go charakteryzuje?

1. Dopasowanie

Punktem wyjścia w doborze sprzętu zawsze powinna być specyfika danej ekspozycji. Dlaczego? Tylko odpowiednio dobrane komputery do zarządzania instalacją AV zapewniają nieprzerwane działanie całej wystawy. Dodatkowo pozwala to uniknąć zbędnych kosztów – sprzęt „szyty na miarę” oznacza optymalizację.

Do zarządzania stanowiskami, na których odtwarzane są filmy w jakości 4K oraz obsługujące technologię wirtualnej rzeczywistości, konieczne będą inne parametry sprzętowe niż w przypadku obsługi stanowisk, które wyświetlają filmy Full HD, lecz bez VR (różnice w parametrach zobaczysz na przykładzie playera Mango i Papaya).

Właściwe dopasowanie specyfikacji technicznej sprzętu do potrzeb ekspozycji jest gwarantem tego, że w trakcie wystawy żadne ze stanowisk „nie wybuchnie” – co niestety zdarza się przy komputerach z niedoszacowanymi parametrami. Z drugiej strony, takie dopasowanie to realna oszczędność – odpadają koszty dodatkowych podzespołów, które nie są potrzebne, aby konkretna ekspozycja działała sprawnie i bez zakłóceń.

2. Wydajność

Zarządzanie interaktywnymi stanowiskami to spore wyzwanie. Wydajność sprzętu jest tu kluczowa – musi on radzić sobie z wymaganiami często bardzo złożonej ekspozycji (co niekiedy trudno jest osiągnąć przy użyciu standardowych jednostek komputerowych).

Do wymagających stanowisk multimedialnych, które obsługują zaawansowane aplikacje 3D czy chociażby wspomnianą wirtualną rzeczywistość, niezbędny będzie szybki dysk SSD i dobry procesor graficzny – dla przykładu w naszym playerze Papaya zastosowaliśmy GeForce GTX 1050 Ti 4GB, który sprawdza się idealnie przy multimediach typu filmy 4K oraz VR.

3. Miniaturyzacja i minimalizacja

Duże jednostki centralne, które nie pasują do scenografii ekspozycji to już przeszłość. Nowoczesne urządzenia – dedykowane do zarządzania ekspozycją – to minikomputery, które łatwo ukryć oraz wkomponować w scenografię. Niech nie zwiodą cię argumenty „nie da się” dostawców – gwarantujemy, że mocny sprzęt do obsługi całej instalacji AV może być umieszczony w obudowach niewielkich rozmiarów, np. 220 x 220 x 100 mm. Da się.

Dodatkowo, podczas wyboru sprzętu zwróć uwagę na to, czy dany komputer jest w stanie obsłużyć kilka stanowisk. Dzięki temu zminimalizujesz ilość sprzętu potrzebnego do zarządzania całą ekspozycją.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią ci decyzję przy wyborze urządzeń do zarządzania własną ekspozycją. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, służymy radą (skontaktuj się z nami).

KATARZYNA PACYK

konstruktor mechanik